09.07.2024Projekt VMPC:


Badania nad funkcją VMPC i problemem matematycznym "czy P=NP?"
pieknafunkcja.plAplikacja do szyfrowania danych VMPCrypt
szyfrowanie.comGra Permutu na bazie funkcji VMPC
permutu.plZobacz także:


Gra komputerowa UrbanMultimedialne kursy do nauki języka angielskiego
ADL Publishing
Historia powstania PermutuCo się może stać, gdy za długo siedzimy nad jednym problemem? Możemy się znudzić i znaleźć ciekawsze zajęcie. Możemy też problem rozwiązać. Albo zejść na boczne tory i znaleźć coś nowego.

Tak właśnie powstało Permutu.

W grudniu 1998 roku, gdy miałem 19 lat, bez wyraźnego powodu wpadło mi do głowy pewne przekształcenie matematyczne. Trochę mnie zaciekawiło i analizowałem je przez kilka kolejnych lat. Tak powstała funkcja VMPC, którą w 2004 zaprezentowałem na międzynarodowej konferencji naukowej FSE w Indiach. Funkcja VMPC jest prawdopodobnie najprostszą znaną na świecie funkcją jednokierunkową.

Rozmawiając o funkcji z ludźmi nauki usłyszałem o pewnym nierozwiązanym problemie matematycznym, zwanym "czy P=NP?". Oraz o tym, że funkcja VMPC może ten problem rozwiązać...

Zacząłem więc wnikać w funkcję jeszcze głębiej w poszukiwaniu dowodu jej jednokierunkowości. Dowód taki byłby właśnie rozwiązaniem problemu "czy P=NP?".

W roku 2010 zszedłem na boczne tory. Zauważyłem, że proces odwracania funkcji VMPC można przedstawić w zaskakująco prosty sposób bez zaawansowanej matematyki, ani nawet bez liczb! Wystarczą rozrzucone klocki z symbolami w trzech kolorach, które trzeba zebrać według dwóch bardzo prostych zasad.

Tak właśnie powstały zasady gry w Permutu. Gra Permutu i funkcja VMPC to jedno i to samo...
Grając w Permutu robimy nic innego jak odwracamy funkcję VMPC.

Później okazało się, że gra Permutu odwdzięczyła się funkcji VMPC za swoje powstanie. Jeśli spojrzymy na funkcję VMPC w taki sposób, w jaki jest ona przedstawiona w Permutu, to znacznie wyraźniej widać jednokierunkowość funkcji VMPC! A jednokierunkowość jest właśnie najważniejszą cechą funkcji VMPC. To pomogło wykonać skokowy postęp w badaniach nad jednokierunkowością funkcji VMPC.

Badania nad ukończeniem dowodu jednokierunkowości funkcji VMPC są dzięki Permutu bardzo blisko końca. Tym samym jesteśmy bardzo blisko rozwiązania słynnego problemu matematycznego "czy P=NP?".

Jak blisko - możesz sprawdzić na stronie poświęconej funkcji VMPC - www.pieknafunkcja.pl.

Dlaczego gra Permutu jest ważna dla badań nad funkcją VMPC i problemem "czy P=NP?"

Badania te prowadzę niezależnie i nikt ich nie finansuje.

Kupując zestaw do Permutu dostajesz nie tylko intrygującą i wciągającą grę.

Wspierasz także finansowo moje badania nad funkcją VMPC. Tylko dzięki takiemu wsparciu mogę te badania ukończyć i opisać, a następnie opublikować i za kilka lat wspólnie możemy być dumni, że udało się nam rozwiązać wielki, nierozwiązany od dziesięcioleci, problem matematyczny "czy P=NP?".Dla wnikliwych - dokładniejsza ilustracja, dlaczego funkcja VMPC i gra Permutu to jedno i to samo:

Spójrzmy na poniższy rysunek. Zaznaczona kolumna klocków na planszy Permutu zbudowana jest z trzech symboli. Symbole te odpowiadają parom liczb, jakie zostały użyte do wyliczenia, że wartości funkcji VMPC dla liczby 1 wynosi 3.Szczegółowa analiza związków między grą Permutu a funkcją VMPC

Strona poświęcona funkcji VMPC - www.pieknafunkcja.pl


FSE 2004
Publikacja na konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych (IACR) FSE 2004


Konferencje Enigma
Publikacje na Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma w Warszawie


WCTT
Nagroda Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej


Software Developer's Journal
Rekomendowany projekt magazynu Software Developer's Journal


Copyright © 1999-2022 by Bartosz Żółtak
Aktualizacja: 09.07.2024